Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İŞYERİ
#1
İŞYERİ a. Bir iş yapılan, iş üretilen yer: işyerinin önünde toplanan işçiler kapının açılmasını bekliyorlar. Bu işyerinde sigara içmek yasaktır.
—iş huk. İşçinin işini yaptığı yer. (Bk. ansikl. böl.)
-İşyeri komitesi, İşçilerin işyerinin (işletmenin) yönetim ya da denetimine katılmasını sağlayan organ, (işyerlerinde verimin artırılması, işbirliği fikrinin geliştirilmesi, sosyal gerilimlerin giderilmesi gibi amaçlarla işçilerin yönetime katılmaları birçok ülkede benimsendi. Türk hukukunda işyeri komiteleri aracılığıyla işçilerin yönetime katılmasını düzenleyen bir yasa yoktur 1980 öncesi dönemde bazı büyük kamu işletmelerinin yönetim kurulunda bir işçi bulunurdu, ilgili yasada daha sonra değişiklik yapılarak bu uygulamaya son verildi.)
—ANSİKL. iş huk. işyeri, üretimin yapıldığı asıl işyeriyle bunun dışında kalan kimi yerleri kapsar. Asıl işyerinin dışında kalan ancak onu hukuki ve iktisadi bakımdan tamamlayan kısımlarla, yemek, uyku, yıkanma, çocuk emzirme, avlu, bahçe gibi işyerlerinin eklentileri işyeri sayıldığı gibi işte kullanılan araçlar da işyeri sayılır, (iş k. md. 1/1,2). işin yapıldığı yerin açık ya da kapalı olması önemli olmadığı gibi, işyerinin işverene ait olması da zorunlu değildir, işyerinin sabit bir yer olması da gerekmez. Özellikle işyerinden sayılan ulaştırma ya da tüm hareketli üretim araçları da işyeri olarak kabul edilir, iş hukukunda işyeri kavramının büyük bir önemi vardır. Ayrıca toplu iş sözleşmeleri, grev ve lokavt hakları ile sendikal haklar bakımından da işyeri kavram ve kapsamı önem taşır, iş yasası'na göre bir işyerini kuran, devralan, çalışma konusunu kısmen ya da tamamen değiştiren işveren bir ay içinde bunu Bölge çalışma müdürlüğü'ne bildirmek zorundadır. Bu bildirimde İşyerinin unvanı ve adresi, çalıştırılan işçi sayısı, çalışma konusu, işin başlama ve bitme günü, varsa işveren vekilinin adı soyadı ve adresleri yazılır.

kaynak:2-cilt:10
82686484_3749748_160105.gif


Cevapla
Teşekkür verenler:
#2
teşekkurler
Ara
Cevapla
Teşekkür verenler:
#3
teşekkurler
Ara
Cevapla
Teşekkür verenler:
#4
rica ederim
82686484_3749748_160105.gif


Cevapla
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi