Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Award Cmos Setup Ayarlari
#1
Setup ayarları biraz karışık gibi görülsede bu konu hakkında her kullanıcının bir miktar bilgiye sahip olması gerekir. İşte elinizdeki bu notlar bu amaçla hazırlanmıştır. Cmos Setup ‘ a girmek için çoğu bilgisayarda ilk açılış esnasında klavyedeki DEL düğmesine basmak yeterlidir. Bazı bilgisayarlarda ESC , bazılarında ise CTRL + ESC tuşlarına basmamız gerekebilir. Açılış esnasında setupa girmek için gerekli tuş kombinasyonu ekranda kısa bir süre görüntülenmektedir.
Setup programı açıldığında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.
Yukarda ilk karşımıza çıkan bu menüye biz ana menü diyoruz. Şimdi ana menüdeki bu komutlara bir göz atalım.

Standart Cmos Setup : Bu sayfada standart bazı ayarlar bulunmakta sistem tarihi ve saati , sürücü tanımlamaları gibi.

Bios Features Setup : Bu kısımda işlemci ile ilgili yapılandırma seçenekleri ,bellek yapılandırma seçenekleri , ekran yapılandırma seçenekleri bulunmaktadır.

Chipset Features Setup :Bu kısımda ise anakartın işllerliğini sağlayan chipset dediğimiz işlemcilerin yapılandırılması yapılmaktadır.

Power Management Setup :Bu kısımda bilgisayarın gelişmiş güç yönetimi özelliklerinin kontrolü sağlanmaktadır.

PNP/PCI Configuration :Burada ise bilgisayara bağlanacak tak çalıştır aygıtlar ile ilgili yapılandırmalar bulunmaktadır.

CPU Speed Settings : Burada ise işlemci hız ayarlamaları yapılmaktadır.

Integrated Peripherals :Anakarta bağlanacak kabloların ve giriş çıkış portlarının yapılandırılmaları bu kısımda mevcuttur.

Load Bios Defaults :Bu seçenekte kullanıcı bilgisayarı fabrika ayarlarına döndürerek bilgisayarın minimum performansla çalışmasını sağlar.

Load Setup Defaults :Burada ise sistemin maximum performansla çalışabilmesi için gerekli ayarlar kendiliğinden yapılır.

Supervisor / User password :Bilgisayarı ve setup bölümüne belirili kişilerin ulaşabilmesi için parola tanımlamaları mevcuttur.

IDE HDD Auto Detection :Burada bilgisayara bağlanmış sabit disklerin otomatik olarak tanınması için gerekli ayarlar mevcuttur.

HDD Low Lewel Format :Sabit diske düşük seviyeli format atmak için kullanılır.

Save / Exit Setup :Yapılan ayarlamaların kaydedilip , setuptan çıkmak için kullanılır.

Exit Without Save :Yapılan ayarlamaların kaydedilmeden setuptan çıkılması için kullanılır.


1. STANDART CMOS SETUP MENU

Award Cmos Setup Ayarlari-cmos-jpg

Bu bölüm BIOS’un temel konfigürasyon parametrelerini içerir. Bu parametreler’in içinde tarih,saat, VGA kartı, FDD ve HDD ayarları bulunur.

Date(mm:dd:yy):
Bu maddede tarih bilgileri ay, gün ve yıl olarak ayarlanabilir.

Time(hh:mm:ss) :
Bu maddede zaman bilgileri saat,dakika ve saniye olarak değiştirilebilir.

HDD çalışma modu ayarları [NORMAL, LBA, LARGE]

Eski işletim sistemleri sadece kapasitesi 528 MB’dan büyük olmayan HDD’leri desteklediği için, boyutu 528 MB’dan büyük bir disk kullanılamıyordu. AWARD BIOS bu probleme bir çözüm getirdi: işletim sisteminize bağlı olarak 3 tane çalışma modunu seçeblirsiniz: NORMAL, LBA, LARGE.

Normal Mod:

Standart normal mod 528 MB ve daha az kapasiteye sahip hard diskleri destekler. Bu mod verilere ulaşmak için direk olarak Silindirler (Cylinders (CYLS)), Kafalar (heads) ve Sektörler (Sectors) tarafından belirtilen pozisyonları kullanırlar.

LBA (Logical Block Addressing) Modu:
Bundan önceki LBA modu 8.4 GB’a kadar olan sabit diskleri desteklemekte idi. Bu mod erişilecek disk verilerinin pozisyonunu hesaplamak için farklı bir metod kullanır. İzleri (Cylinders), Kafaları (heads) ve Sektörler (Sectors) verilerin yerleştirildiği fiziksel adreslere dönüştürür. Bu menüde görüntülenen iz, kafa ve sektörler sabit diskin gerçek yapısını yansıtmaz, Bunlar sadece gerçek pozisyonları hesaplamak için kullanılan referans değerleridir. Şuan, yüksek kapasiteli bütün diskler bu modu desteklerler. Bu yüzden kullanılması en uygun moddur. Şuan BIOS LBA kapasitesi 8.4 GB’ı aşan sabit disk sürücülerini desteklemesini sağlayan INT 13h uzantı fonksiyonunu desteklemektedir.

LARGE Mod:
Sabit diskin iz sayısı (CYLs) 1024’ü geçtiğinde ki DOS bunu desteklemez, ya da işletim sisteminiz LBA modunu desteklemiyor ise bu modu seçmelisiniz.

HDD Parametreleri
q Type: belirli tanımlama parametrelerine sahip bir sürücü türüne verilmiş bir numara. 1-47’e kadar 47 çeşit sürücü için numara bulunur. Bunun dışında buradaki diğer seçenekler NONE, AUTO ve USER’dır. Type seçeneği NONE yapılarak sabit diskin olmadığı belirtilir. AUTO seçeneği ile sabit diskin parametrelerini her açılışta BIOS’un otomatik olarak arayacağı ve bulacağı belirtilir. USER seçeneği ile de kullanıcı Sabit disk parametrelerini kendisi el ile girer.

Cylinders (İzler): Disk sürücüdeki iz sayısını belirtir.
Heads (Kafa):Okuma - yazma kafası sayısını belirtir.
Write Precompensation (Yazma Öndengeleyicisi): İz çapı azaldıkça bir sektörün fiziksel boyutu devamlı olarak küçülür. Ama her sektörde 512 byte bulunması gerekir. Yazma öndengelemesi ise bu fiziksel boyut farklılıklarına rağmen her sektörün 512 byte alamsını sağlayan devredir. Bu parametre yazma öndengelemesinin başladığı yerdeki iz numarasıdır.
Landing Zone : Bu sayı sistem kapatıldığında kafaların normal olarak park ettiği yerdeki silindir yeridir.
Sectors (Sektör) : Her izdeki sektör sayısıdır. MFM sürücüleri her izde 17 sektör’e sahiptir. RLL sürücüleri her izde 26 sektöre sahiptir. ESDI sürücüleri her izde 34 sektöre sahiptir. SCSI ve IDE sürücüleri ise çok daha fazla sektör bulundurabilirler.
Capacity (Kapasite): Formatlanmış bir srücününün kapasitesi iz sayısı*sektör sayısı*kafa sayısı*512 formülü ile hesaplanır.

Devamı Ektedir.

Alıntıdır.


Ek Dosyalar Resimler
       
tumblr_me3xh2Ughe1rejksto1_500.gif1.gif

2.gif

3.gif

4.gif

5.gif                                                                                                 8.gif
Ara
Cevapla
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi