Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patetes Kızartırken
#1
Patates kızartırken:

Patates kızartırken patatesin sarı ve kıtır olması için içindeki nişastanın gitmesi gerekir,bunun için doğradığınız patatesleri buz dolu bir kaba koyun ve dolapta 1 gece bekletin.Kızartmadan öncede kağıt havlu yardımıyla kurulayın.100 gram patatesi sağlıklı kızartabilmek için en az 1 litre yağ gerekir. Yeteri kadar yağ yoksa kızartılan malzeme yağın ısısını hemen düşürür.

Patatesleri 160°C sıcaklığındaki yağın içine atın ve 4-6 dakika kadar kızartın. Bu aşamada, patateslerin içleri pişecek ama dışları renk almayacaktır. Patatesleri, fazla yağı emdirmek için kağıt havlu üzerine alın ve ikinci kızartmaya kadar 30 dakika bekletin.

İkinci kızartma için yağın ısısını 180°C' ye çıkarın. Patatesleri ekleyerek, 2-4 dakika daha kızartın. Çıkardığınız patatesleri tekrar kağıt havlu ile kurulayın. Tuz atmak için biraz bekleyin. Bu sayede patateslerin yumuşaması engellenmiş olur. Kızartılacak olan yiyecekleri önceden baharatlamayın. Çünkü baharat yiyeceğin yüzeyinede hoş görünmeyen noktacıklar meydana getirir.

Kızartma yağının ömrünü uzatmak elinizde. Yağın sağlıklı bir şekilde defalarca kullanabilmek için, her kızartmadan sonra süzün ve ağzı kapalı, ışık geçirmeyen bir kabın içinde saklayın. Yağın bozulmaması için, yiyecekleri ıslak veya nemli olarak fritöze atmayın. Kızartılacak yiyeceklerin eşit büyüklükte kesilmesi, eşit oranda kızarmalarını sağlayacaktır.

Alıntı
82686484_3749748_160105.gif


Cevapla
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi