Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowel Netware
#1
Novell ve NetWare' in Kısa Tarihi ve Sürümleri

Novell' in mikrobilgisayar endüstrisinin büyümesinde büyük etkisi oldu. 1970'lerde Z-80 tabanlı mikrobilgisayarlar geliştirdi ve 1980'lerin başlarında ilk ağ ürünlerini çıkardı. Kişisel bilgisayarın doğduğu yıllarda Novell' in ana ürünü, Motorola 68000 işlemcisine dayanan bir dosya paylaşım cihazıydı. 1983'te, IBM, bir sabit diski olan IBM PC XT' yi duyurduğunda, Novell buna sabit diski bir dosya paylaşım cihazına dönüştüren bir ürünle hızla cevap verdi. S-Net olarak bilinen bir kablo sistemiyle ile iş istasyonları birbirine bağlanmaktaydı.

Birkaç yıl sonra, Novell dosya sunucusu yeteneklerine sahip NetWare/86'yı duyurdu. Bu dosya sunucusu sadece ağ üzerindeki kullanıcılara dosya paylaşım imkanı sağlamıyor ayrıca kullanıcıların belli ağ kurallarına göre yetkilendirilmelerini de sağlıyordu. NetWare yaygınlaştıkça tasarımcıları da donanımdan bağımsız olma yeteneğini geliştirdiler. Novell kendi LAN donanımlarını üretmeyi bırakarak bir çok üretici için destek sağlamaya başladı. Bu NetWare' in bir endüstri standardı haline gelmesini sağladı. 1986'da , Advanced NetWare isimli yeni bir NetWare sürümü çıktı ve farklı ağ tiplerini dosya sunucusunda veya harici bir iş istasyonunda köprüleyerek, LAN donanımları için daha fazla destek sağladı Örneğin; sunucuya bir ethernet birde Token Ring kartını aynı anda takabiliyordunuz.

Advanced NetWare 286, Intel 80286 tabanlı sistemlerin avantajlarından yararlanmak üzere tasarlandı. OS/2 ve Microsoft Windows gibi ürünler ortaya çıkmadan uzun zaman önce çok görevlilik sağladı. Buna ek olarak, 80286'nın korumalı modunda çalışarak, sadece DOS modunda çalışırken sağlanamayacak gelişmiş özellikler sağladı ve DOS' un 640 KB' lık bellek sınırlamasına takılmadı. Öyle ki kullanıcıların çoğu NetWare' de paylaşımda olan bir dosyaya kendi bilgisayarlarındaki bir dosyadan daha hızlı erişiyorlardı. Yine bu sistem üzerinde istenirse 4 ayrı ethernet kartı kullanılabiliyordu.

Sonuçta, Novell ürün serisini ayırmaya başladı. Alt uçta, sınırlı sayıda kullanıcıyı destekleyen NetWare ELS (Entry Level System) sundu. Üst uçta ise, NetWare SFT 'yi (System Fault Tolerance) sundu. NetWare SFT diski üzerinde oluşabilecek hatalara karşı sunucuyu çok güvenli bir hale getirmişti. Novell, NetWare sunucusunda Macintosh bilgisayarlar için de dosya depolama desteği sunmaya başladı.

1989'da Novell, Intel 80386 işlemcisinin özelliklerinden tamamen yararlanmak üzere çıkarılmış NetWare 386 3.0 'ı piyasaya sürdü. NetWare 386 büyük ağları idare etmek için tasarlanmış tam 32 bitlik bir işletim sistemiydi. Ayrıca ağ üzerinde gelişmiş performans, güvenlik ve esneklik sağladı. 1990 Temmuzunda, Novell işletim sisteminin 3.1' ini piyasaya çıkardı bu seriyi 1991'de DOS, Macintosh, Windows, OS/2 ve UNIX dosya ve yazdırma servislerini destekleyen 3.11 takip etti. 1994'te geleneksel veritabanı sisteminden biraz dışarı çıkılarak X-500 yeni bir işletim sistemi olan NetWare 4 piyasaya çıktı.

1998'de, Novell NetWare 5 işletim sistemini sundu. Novell bu ürünle, yordamlar arasındaki iletişimlerim tümü için, çekirdek işletim sistemini TCP/IP ve geleneksel IPX protokolünün her ikisini de kullanmak üzere yeniden yazdı. Novell' in işletim sistemi, hem açık standartları, hem de mevcut endüstri standartlarını bağdaştırırken, "on temel servisi" de sağlıyor;


¨ Dizin servisleri, sayesinde yöneticiler büyük birleşik ağları idare edebilir, kullanıcıları ve kaynakları çabucak belirleyebilir; Microsoft' un NT gibi diğer işletim sistemlerini de destekler.
¨ Çok-protokollü yöneltme, çeşitli endüstri standardı iletişim protokolleri ile ağlar arası iletişimi destekler.
¨ DNS ve DHCP, geleneksel DNS ve ayrıca yeni Dynamic DNS (DDNS) desteği. Kapsayıcı düzeyindeki kısıtlamalara göre Internet adreslerinin atanması için, grafik tabanlı bir DHCP yönetim sistemi.
¨ Ağ idaresi, yeni Zero Effort Networks' ü (Z.E.N.works) kullanan idare sistemi, yöneticilerin sunucuları, istemcileri ve tüm ağı izlemesini, optimize etmesini ve problemleri çözmesini sağlar.
¨ Gelişmiş güvenlik, C2-tabanlı doğrulama servislerini ve Public Key Infrastructure Services' ı (PKIS) kullanarak bilgileri güvende tutar ve korur.
¨ Dosya servisleri, kullanıcıların ağ üzerindeki dosyalara ve kaynaklara ulaşmasını ve paylaşmasını sağlar.
¨ Novell Distributed Print Services, kullanıcıların paylaşımdaki yazıcılara erişmesini sağlayarak donanım maliyetlerini azaltır.
¨ Netscape FastTrack Server, Web dökümanlarının yaratılmasını, yayımlanmasını ve sunulmasını sağlar.
¨ Oracle8 for NetWare, ağ üzerindeki uygulamalara veritabanı yetenekleri sağlar.
¨ ConsoleOne, yerel alanların izlenmesini ve dosya kopyalamayı destekleyen, yüzde yüz Java tabanlı bir sunucu idaresi uygulamasıdır.
Novell NetWare 5'in Özellikleri

NetWare 5, Intel Pentium ve üstündeki işlemcilerde çalışan 32 bitlik bir ağ işletim sistemidir. Bu, Novell' den "tümüyle yeni bir yaratık". NetWare 5, önceki NetWare 4 ürününün temel mantık ve yapısını kullanıyor ancak benzerlik sadece bu kadar. NetWare 5, tüm heterojen ağ ortamını kolayca idare etmenizi sağlayan bir araç grubu sunar. Temel işletim sistemi, istemci iş istasyonlarına hizmetler sunar, bu açıdan bu bir istemci-sunucu işletim sistemidir.

Sunucu ve iş istasyonları arasındaki ilişki aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. İstemci kısmı, bir iş istasyonunda çalışır ve bir veya daha fazla sunucudan hizmet talebinde bulunur. Sunucu ağ donanım ve yazılımına erişimi denetleyerek ağ üzerindeki iletişimi idare eder. İstemci iş istasyonunda bir yönlendirici yazılım olarak kuruludur ve bir kullanıcı (veya çalışan bir uygulama) tarafından yapılan taleplerin, yerel işletim sistemi için olduğunu veya ağ üzerindeki bir sunucuya yönlendirilmesi gerektiğini tespit eder. Ağ, ağ donanımıyla yazılım arabirimlerini ve iletişim sistemini destekleyerek ağ üzerindeki mesajları alır ve gönderir.

NetWare işletim sisteminin çalışma prensiplerinin anlaşılması ilerideki detaylı konulara temel olarak ele alınmalıdır. Bu yüzden aşağıdaki şekli dikkatle inceleyerek istemci-sunucu yapılarını iyi bir şekilde kavramanız gerekmektedir.
Cevapla
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi