Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sabit Diskler
#1
sabit Disk Günümüzde neredeyse bütün masaüstü ve sunucu sistemlerin bir veya daha fazla sabit diski var. Süper bilgisayarlar ve ana bilgisayarlar ise birkaç yüz tanesini birden barındırıyorlar. Hatta bazı dijital kameralar bile bant yerine sabit diske kaydediyorlar. Bütün bu sabit disklerin en iyi yaptığı şey değişen dijital verileri diğer ortamlara nazaran daha kalıcı depolayabilmeleri ve bilgisayarlara elektrik kesildiğinde hatırlama yeteneği kazandırmaları. Bu bölümde sabit disklerin iç yapılarını ve gigabyte'larca veriyi nasıl depolayabildiklerini inceleyeceğiz.

Temel Bilgiler Sabit disk 1950'lerde icat edilmiştir. İlk başlarda büyük olmalarına (çapları 50 cm'ye kadar çıkabiliyordu) karşın sadece birkaç megabyte veri depolayabiliyorlardı. Orijinal olarak fixed (taşınamaz, sabit) disk yada "Winchesters" (IBM'in popüler bir ürününün kod adı) olarak adlandırılan sabit diskler sonradan floppy (yumuşak) disklerden rahat ayırmak için hard (sert) disk olarak adlandırıldılar. Sabit diskler bantlardan ve disket sürücülerden farklı olarak veriyi plastik bir bant üzerine değil sert ve parlak bir plaka üzerine depolarlar.

Basitçe düşündüğümüzde sabit diskler bantlardan çok da farklı değillerdir. İki sistemde manyetik kayıt tekniğine dayanır. Şimdi bazı büyük farklılıkları görelim.

Kaset bantlarında manyetik bilgiyi tutan madde ince ve uzun şeritlerin üstüne sürülür. Sabit disklerde ise bu madde yüksek ölçüde düzeltilmiş alüminyum veya cam üzerine tabakalar halinde yayılır. Daha sonra bu yüzey ayna şeklini alıncaya kadar parlatılır.
Bantlarda istediğiniz bir noktaya ulaşmak için ileriye veya geriye sarmanız gerekir, tabi bu birkaç dakika alır. Fakat sabit disklerde istediğiniz her noktaya saniyeden daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.
Bantlarda okuma/yazma kafası banda dokunarak okur. Sabit disklerde ise okuma/yazma kafası yüzeyin hemen üzerinde ona dokunmadan hareket eder.Bantlarda şerit kafanın altından saniyede 3.08 cm hızla geçerken, sabit disklerde bu hız yaklaşık olarak 272 km/saat kadar çıkar.
Sabit disklerde bilgi bantlara oranla çok daha küçük alanlarda depolanabilir. Bu alanların küçülmesi disk yüzeylerinin hassaslığı ve hızıyla doğru orantılıdır.

İşte bütün bu farklardan dolayı günümüzde sabit diskler verileri çok küçük ortamlarda saklamanın yanı sıra onlara saniyeden daha küçük zamanlarda ulaşarak sistemin genel hızına da büyük katkılar sağlamışlardır.

Tipik bir masaüstü bilgisayarda genellikle kapasitesi 20-80 GB arasında değişen bir sabit disk vardır. Veriler bu diskte dosyalar halinde tutulur. Dosya basitçe ilgili byteların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu bytelar basit bir yazı dosyasındaki karakterler, bir yazılımın çalışması için talimatlar, bir veri tabanındaki bilgiler, yada bir resimdeki pixel bilgileri olabilir. Bir yazılım çalışırken gerekli olan dosya sabit diskten bulunur ve ilgili bytelar işlemciye gönderilir.

Sabit disklerin hızını ölçmek için iki şey önemlidir.

Veri Hızı (Data Rate) - Veri Hızı sabit diskin işlemciye saniyede gönderebildiği byte miktarıdır. Günümüzde bu değer aşağı yukarı 5 ile 40 megabyte arasında değişmektedir.
Arama Süresi (Seek Time) - Arama süresi işlemcinin bir veriyi istemesi ve bu verinin sabit disk üzerinde bulunup ilk byte'ının okunmasına kadar geçen süredir. Bu süre genellikle 8 ile 15 milisaniye arasında değişir.

Bir başka önemli ayrıntı da tabi ki sabit diskin kapasitesi yani depolayabildiği veri miktarı.

Sabit Diskin İç Yüzü Sabit disklerin nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yolu onların içine bakmaktır.Resimde tipik bir sabit disk görüyorsunuz. Havasız ortamda mühürlenmiş bir alüminyum kutu elektronik denetleyicisi altına takılmış şekilde kullanıma hazır. Denetleyici okuma/yazma işlemini ve plakaları döndüren motoru kontrol eder. Denetleyici ayrıca yüzeydeki manyetik değişiklikleri veriye (okuma), veriyi de manyetik değişikliklere (yazma) çevirir. Denetleyici diskin alt yüzeyinde diskten ayrılabilen bir parçadır.


Denetleyicinin hemen altında diskleri döndüren motor için bağlantılar ve iç-dış basıncı dengelemek yüksek ölçüde filtrelenmiş bir delik bulunmaktadır.Kapağı kaldırdığınızda diskin çok basit fakat mükemmel kesinlikte üretilmiş olduğunu görüyoruz.Yukarıdaki resimde;

Disk çalıştığı zaman 5400 veya 7200 rpm (dönüş sayısı/dakika) hızında dönecek olan plakaları görüyorsunuz. Bu plakalar çok büyük hassaslıkta ve yüksek toleransta üretilmiş olur veriler bu plakalarda saklanır. (Ayna parlaklığında olduğunu daha önce söylemiştik.)
Okuma/yazma kafalarını tutan kolu kontrol eden mekanizmayı sol üst köşede görebilirsiniz. Bu kol kafaları ortadan kenara kadar hareket ettirerek disk üzerinde her yere erişmeyi sağlar. Bu kol ve hareket mekanizması çok hafif ve hızlı şekilde tasarlanmıştır. Kafalar ortadan kenara saniyede 50 kere gidip gelebilirler. Bunu seyretmesi gerçekten ilginç.

Disklerin depolama kapasitelerini artırmak için genelde birden çok plakadan oluşurlar. Aşağıda gördüğünüz disk 3 plakdan ve 6 okuma/yazma kafasından oluşuyor.Veri Depolama Veri plakalar üzerinde dilimler (sector) ve izler (track) halinde depolanır. İzler eş merkezli daireler ve dilimler ise bunların üzerindeki pasta dilimini andıran bölgelerdir.Yukarıdaki resimde izler (track) sarı ile gösterilen bölgeler, dilimler (sector) ise maviyle gösterilen bölgelerdir. Bir dillim ancak belli sayıda byte içerebilir (256 veya 512 gibi). Daha sonra işletim sistemi bu dilimleri demetler (cluster) haline getirir.

Düşük düzeyde biçimlendirme (Low Level Format) plakalarda izleri ve dilimleri oluşturur. Her dilim başlangıç ve bitiş noktaları plakalar üzerine kaydedilir. Bu işlem sabit diski veri depolamaya hazır hale getirir. Yüksek düzeyde format (High Level Format) ise dilimlere dosya depolama yapısını (FAT- dosya ayırma tablosu gibi) yazar. Bu işlem sabit diski dosyaları depolamaya hazır hale getirir. Windows ekranında yapılan biçimlendirme yüksek düzeyli biçimlendirmedir.
Cevapla
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi